PİLATES NEDİR | Pilates hareketleri nasıl yapılır ?

PLATES TOPU ANTRENMANI -RESİMLİ VİDEOLU - PLATES VİDEO HAREKETLERİ,PLATES TOPU NEDİR NASIL YAPILIR ?

PİLATES NEDİR | Pilates hareketleri nasıl yapılır ? .Pilates hareket videoları ve pilates yoga videoları izle.

Plates Videoları İzle

 


PLATES VE YOGA NEDİR ?

Yer egzersizleri yoga ve sonuç: Plates

Yer egzersizlerini yoga unsurlarıyla birleştiren, gün geçtikce popüler hale gelen bir spor Plates. Bu spor sağlıklı, sakatlanmalara karşı güçlü bir vücut yaratmayı hedefler. Plates yer "matwork" hareketleri ve plastik top gibi aletlerle yapılan hareketler olmak üzere yaklaşık 500 hareketten oluşan, tüm vücut için bir kondisyon programıdır. Bugün bir çok salonda 30-40 temel hareketin kullanıldığı programlar uygulanmaktadır.

Spora adını veren, Alman Joseph Plates 1930larda bu egzersiz metodunu dünyaya tanıttı. Plates, çocukluğunda bir çok hastalık geçirmiş. Vücudunu yattığı yerden güçlendirecek, direncini arttıracak hareketler keşfetmeye başlamıştır. Spor yöntemi olarak bu hareketleri 1. Dünya Savaşı sırasında sakatlanan ve hareketsiz kalan askerleri güçlendirmek ve rehabilite etmek için geliştirmiştir. Bugün bu yöntemin doğru nefes almaktan, doğru bel kemiği ve kalça hizalaması yapmaya, vücudun doğru pozisyonlarda durmasını sağlamaya kadar pek çok yararları olduğunu biliniyor.

Plates egzersizlerinin amacı; karın ve sırt bölgelerini eşit oranda güçlendirip, vücudumuzun üst kısmında sağlam bir iskelet oluşturmaktır. Platese göre vücut merkezi, derindeki kaslarla bel kemiğine en yakın kaslardan oluşur. Klasik egzersizlerde zayıf kaslar zayıflama, güçlü kaslar güçlenme eğilimindedir. Bu da dengesiz adale yapısına,

kronik bel ağrısı ve sakatlıklara yol açar. Plates'te kas yapısı bir bütün haline getirilir. Kilo vermeseniz de ince görünürsünüz. Sakatlanmaları zorlaşır. Dayanıklılık artar, metabolizma hızlanır.

Her 10 kişiden 8'i, yaşamının bir döneminde, iskelet ve kas sistemi sorununun etkisi altında kalıyor. Omurganın düzgün kullanılmadığı, vücut dengesinin bozuk olduğu oturuş şekilleri, duruş bozuklukları, yanlış oturuş pozisyonlarında uzun süre kalınması ve tekrarlanan hareketler; kaslarda gerilme, yorgunluk ve stres giderek ağrılı kas spazmlarına yol açıyor.

 

Sonucunda kişilerde sırt ve boyun ağrıları şikayetleri ortaya çıkıyor. Plates egzersizleri omurganın daha sağlıklı, vücudun doğru pozisyonda duruş alışkanlığını kazanmasını sağlıyor. Plates'in en önemli özelliği, tüm vücudu esneterek omurların arasını açmasıdır.

Böylelikle vücutta zamanla meydana gelen yığılmaları yok etmektedir. Hatta omurların açılması nedeniyle 2 santimetreye kadar boyun uzaması bile mümkündür. Plates düzenli yapıldığında duruş bozukluğu ve stresten kaynaklı sırt ve boyun ağrılarına çözüm olabilen bir egzersiz programıdır.

Plates temel hareketleri için hiçbir alete gerek olmaması, egzersizi hayatınızın içine taşımanızı sağlayacak. Masa başı çalışan bir kişiyseniz özellikle tavsiye ediyoruz. Meraklısına Plates'in magazin dünyasında yıldızların sporu olarak geçtiğini de hatırlatalım


Benzer Pilates (Plates) Hareketleri

 • leg circlePlate Leg CircleHareketi Nasıl Yapılır?
 • Pilates: CancanPlate Cancan Hareketi Nasıl Yapılır?
 • plates nefes alıp vermePPilates Chst Stretch Hareketi
 • Pilates: Criss Cross Hareketi Video İzle
 • plates karın hareketleriPlates Warm-Up Basen Hareketi
 • Pilates yaparak yağ yakmaPlates Hip Twist Hareketi Video
 • Pilates: Inner Thigh Lift Hareketi Video İzle
 • plates videolarıPilates: Mermaid Side Bend Hareketi Video
 • plates karın hareketleriPilates Neck Pull Hareketi Video
 • FitnessPilates One leg Circle - Bacaki
 • diyet listeleriPilates: One Leg Strtech Hareketi

 • Resimli Plates Topu

  egzersizleri, Joseph Plates(1880-1967) tarafından geliştirildi. Plates egzersizlerinin faydaları nelerdir?

  Çocukluğunu astım ve romatizma gibi hastalıklarla boğuşarak geçiren Joseph Plates, tüm sorunlarına rağmen vücut geliştirmeye büyük ilgi duymuş ve boksörlük ve koruma eğitmenliği yapmış.

  Doğu formunda egzersizler üzerinde çalışmalar yapmış ve bu çalışmalarını fizyoloJi ve hareket bilimleriyle birleştirerek Plates metodunu oluşturmuş.

  Yatarak  tedavi gören hastalar için geliştirdiği ve modern egzersiz ekipmanlarının öncüsü olan ekipmanlarla yatan hastalara yatakta egzersiz yapma imkanı sağlamıştır. Bu şekilde hastaların yaralı dokularının sabit kalması sağlanarak yatak istİrahati döneminde kendi kendini mobilize etme,

  kaslarını kuvvetlendirme imkanı ve bu sayede fiziksel uygunluk düzeyini koruyabilme imkanı oluşturulmuştur.

   Bir grip salgınında İngiltere'de pek çok kişi hayatını kaybederken, kampta yaşayanların hiç etkilenmemesi üzerine "plates" tanınmaya başlamış.

  Daha sonra kendi tekniğini geliştiren Plates, 1926'da Amerika'ya göç etmiş ve New York'ta bir stüdyo açmış. Joseph Plates "10 seansta farkı hissedeceksiniz. Yirmincide farkı görecek ve 30. seansta tümüyle yepyeni bir vücuda sahip olacaksınız" diyor.


  Kas Geliştirme Hareketleri
 • Kalf hareketleriVücut geliştirme ve kas gruplar
 • Kalf hareketleriBodybuilding Videola