Vitamin & Mineral

ALPHA D3 Kapsül Med-İlaç

ALPHA D3 Kapsül Med-İlaç

Etken Madde(ler):
Alfakalsidol

Piyasa Şekilleri:
1 mcg: 50 kapsül, 0.25 mcg: 100 kapsül, 0.25 mcg: 50 kapsül içeren ambalajlarda.

ALPHA D3 Kapsül Kullanım Şekli:

Günlük doz erişkinlerde ve 20 kg’dan ağır olan çocuklarda başlangıç için 1 mcg ve daha sonra 0.25-1 mcg ve çocuklarda 0.25 mcg/gün’dür. Bazı ilerleyen kemik hastalıklarında günde 4-6 mcg uygulanabilir.

ALPHA D3 Kapsül Endikasyonları:

Azalmış renal fonksiyon ve D vitamini rezistansıyla birlikte olan diğer rahatsızlıklar gibi yetersiz 1 Alfa hidroksilasyondan ileri gelen tüm kalsiyum metabolizması bozuklukları ve osteoporozda endikedir. Ana endikasyonları; renal osteodistrofi, hiperparatiroidizm (kemik hastalığıyla beraber), hipoparatiroidizm, nutrisyonel ve malabsorptif raşitizm ve osteomalazi, psödodefisiyans (D vitaminine bağımlı tip) raşitzm ve osteomalazi, D vitaminine rezistan hipofosfatemik raşitzm ve osteomalazidir.

Kontrendikasyonları:
D vitamini toksisitesi olan veya D vitamini ve analoglarından herhangi birine karşı bilinen duyarlılığı olan hastalara verilmemelidir.

Uyarılar:
Alfakalsidol kalsiyum ve fosfatın intestinal absorpsiyonunu yükseltir ve bu nedenle özellikle renal yetersizliği olan hastalarda serum kalsiyum ve fosfatının kontrolü gereklidir. Alfakalsidolle tedavi sırasında hiperkalsemi veya hiperkalsiüri meydana gelirse tedavinin plazma kalsiyum düzeyleri normale dönünceye kadar kesilmesi (yaklaşık 1 hafta) durumu hızla düzeltir. Durum düzeltildikten sonra kullanılan son dozun yarısı kullanılarak tedaviye yeniden başlanabilir. Hiperkalsemi sırasında kalsiyum suplementasyonu durdurulmalıdır. Kalsiyumdan belirgin olarak fakir diyetle beslenen hastalarda alfakalsidole yanıt zayıflayabilir. Kemik lezyonlarının iyileşmesi sıklıkla alfakalsidol gereksinimini azaltır. Bu gibi durumlarda uygun doz ayarlaması yapmak gerekebilir. Gebelik sırasında ilaçla tedavi gerekirse eğer başka bir alternatif yoksa alfakalsidol kullanılabilir. Laktasyon süresince kesin gerekli görülmedikçe kullanılmamalıdır.

ALPHA D3 Kapsül Yan Etkileri:

İştah kaybı, karın ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, kabızlık, hiperkalsemi görülmüştür.

İlaç Etkileşimleri:
Barbitürat ve antikonvülzan kullanan hastalar istenen etkinin sağlanması için daha yüksek alfakalsidol dozlarına gereksinim gösterebilirler. Mineral yağ (uzun süreli) kolestiramin, kolestipol, sukralfat ve yüksek miktarda alüminyum içeren antasitlerin alınması alfakalsidolün absorpsiyonunu azaltabilir. Kronik renal diyalize tabi olan hastalara magnezyum içeren antasit veya laksatifler alfakalsidolle birlikte verilirken dikkat edilmelidir, bu tarz kullanım hipermagnezemi gelişmesine neden olabilir. Alfakalsidolün kalsiyum içeren müstahzarlar veya tiyazid diüretiklerle birlikte kullanımı hiperkalsemi riskini yükseltir. Alfakalsidolün D vitamininin potent bir türevi olması nedeniyle alfakalsidol tedavisi süresince D vitamini ve analoglarının kullanılması önlenmelidir. Bu tarz kullanımda aditif etkiler ve hiperkalsemi meydana gelebilir. Alfakalsidolle birlikte dijitalis alan hastalar, hiperkalseminin kardiyak aritmileri presibite etmesi nedeniyle iyi bir şekilde gözlenmelidir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Arka Kol Hareketleri Bacak Hareketleri Bel Hareketleri Göğüs Hareketleri Karın Hareketletri Omuz Hareketleri Pazı Hareketleri Sırt Hareketleri Vücut Geliştirme Programı
En Çok Yapılan Profesyonel Fitness Programları

En Çok Çalışılan Profesyonel Fitness Programları Haftalık Çalışma Ağırlı Programı 1. PROGRAM (Pazartesi)...

Yeni başlayanlar için full body antrenman programı

Bu full vücut geliştirme ve fitness antrenman programı, vücut geliştirmeye yani...

Incline Bench Two Dumbbell Row

Incline Bench Two Dumbbell Row Nasıl Yapılır? Nereyi Çalıştırır? Kaç Tekrar Yapılır? Incline...

bacak ve basen hareketleri Esneme Hareketleri Göğüs Egzersizleri Kardiyo Hareketleri
En Çok Yapılan Profesyonel Fitness Programları
Lying V-Crunch Nasıl Yapılır? – Nereyi Çalıştırır?
Standing Single Leg Curl Machine Nasıl Yapılır?
Bilek Güreşi Videoları Bodybuilding videoları Film Fitness Müzikleri Fitness Videoları Motivasyon Müzikleri Müzik Videoları Plates Videoları
Incline Bench Two Dumbbell Row
Standing Dumbbell Biceps Curl Nasıl Yapılır?
PEC DECK FLYING – BUTTERFLY MACHINE