İlaç Rehberi

ASPİRİN Forte Tablet Bayer

ASPİRİN Forte Tablet Bayer

Etken Madde(ler):
Asetilsalisilik asit 500 mg, Kafein 50 mg

Piyasa Şekilleri:
20 tabletlik ambalajlarda.

ASPİRİN Forte Tablet Kullanım Şekli:

Günlük doz erişkinlerde 3-4×500-1000 mg ve 7-15 yaş arası çocuklarda 1-2×50-100 mg kullanılır.

ASPİRİN Forte Tablet Endikasyonları:

Baş ağrısı, nevralji, nevrit, burkulma, kas ağrıları, soğuk algınlığının neden olduğu rahatsızlık hissi ve ateş, diş çekimlerinin neden olduğu ağrılarla diğer diş ağrıları ve adet ağrıları, artrit ve romatizmaya bağlı ağrılar ve hafif ağrılarda geçici rahatlama sağlar.

ASPİRİN Forte Tablet Kontrendikasyonları:

Mide ve duodenum ülseri olan hastalarda kullanılmamalıdır. Ayrıca, salisilatlara, non-steroid antienflamatuvar ilaçlara ve kafeine karşı duyarlılığı bulunan kişilerde ve hemorajik hastalık gibi kanamaya eğilimi olan kişilerde kontrendikedir.

ASPİRİN Forte Tablet Uyarılar:

Ameliyattan en az bir hafta önce asetilsalisilik asit kullanımı durdurulmalıdır. Salisilatlar tiroid fonksiyon test sonuçlarını değiştirebilirler. Gebelerde kullanımı önerilmez. Gebeliğin son üç ayında asetilsalisilik asit kullanılmaması çok önemlidir, çünkü, fetusta problemlere veya doğum sırasında komplikasyonlara neden olabilir. Emziren anneler tarafından kullanılmamalıdır. Eğer ağrı 10 günden uzun bir süre devam ederse veya kızarıklıklar varsa ya da 12 yaşından küçük çocuklarda artritik veya romatizmal bir durum görülürse uygun önlemler alınmalıdır. Yüksek ateş devam ederse veya ateş artarsa ya da 3 günden fazla devam ederse durum yeniden değerlendirilmelidir. İlacın alımı süresince kafein içeren ilaçların, yiyecek ve içeceklerin kullanımı azaltılmalıdır. Çünkü, aşırı kafein sinirlilik, huzursuzluk, uykusuzluk ve bazen de hızlı kalp atımına neden olabilir. Kafein kullanımından dolayı kandaki glukoz düzeyi yükselebilir. Nadir olarar duyarlılık reaksiyonu oluştuğunda ilacın kullanımına son verilmelidir.

ASPİRİN Forte Tablet Yan Etkileri:

Asetilsalisilik asit kullanımıyla ilgili olarak en sık görülen yan etkiler gastrointestinal sistemde görülen bulantı, kusma ve epigastrik rahatsızlık hissidir. Gizli kanama, gastrik ülserin daha kötüye gitmesi ve hemoraji daha nadir olarak görülür. Asetilsalisilik asit, bronkospazm, anjiyonörotik ödem, ürtiker ve anafilaktik şok dahil şiddetli ancak çok nadir görülen aşırı duyarlılık reaksiyonlarına neden olabilir. Diğer yan etkiler uyuşukluk hali ve kulak çınlamasıdır. Asetilsalisilik asit pıhtılaşma bozukluğu olan hastalarda kanamaya neden olabilir. Kafein kullanımıyla ilgili en sık rastlanan tepkiler SSS stimülasyonu ve gastrointestinal irritasyondur. Kafein çarpıntıya veya hızlı kalp atımına da neden olabilir. Bu etkiler çocuklarda yetişkinlerden daha fazla görülebilir.

ASPİRİN Forte Tablet İlaç Etkileşimleri:

Asetilsalisilik asitin varfarin ve diğer antikoagülasyon ajanları, sülfonilüre, fenitoin, probenesid, sülfinpirazon veya metotreksatla aynı zamanda kullanımından kaçınılmalıdır. Alkol ve kortikosteroidlerle birlikte kullanımı gastrointestinal sistemde kanama eğilimini artırabilir. Diğer non-steroid antienflamatuvar ilaçlarla birlikte kullanımı gastrointestinal ülserasyon riskini artırabilir. Spironolaktonla oluşan sodyum itrahı, salisilatların bulunması halinde azalabilir. Asetilsalisilik asitin etkisi, idrar alkalileştirici ajanların salisilatların atılım hızını artırması, fenobarbitalin enzim indüksiyonu ve propranololün bazı reseptörlere kompetitif bağlanmasıyla azalabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Arka Kol Hareketleri Bacak Hareketleri Bel Hareketleri Göğüs Hareketleri Karın Hareketletri Omuz Hareketleri Pazı Hareketleri Sırt Hareketleri Vücut Geliştirme Programı
En Çok Yapılan Profesyonel Fitness Programları

En Çok Çalışılan Profesyonel Fitness Programları Haftalık Çalışma Ağırlı Programı 1. PROGRAM (Pazartesi)...

Yeni başlayanlar için full body antrenman programı

Bu full vücut geliştirme ve fitness antrenman programı, vücut geliştirmeye yani...

Incline Bench Two Dumbbell Row

Incline Bench Two Dumbbell Row Nasıl Yapılır? Nereyi Çalıştırır? Kaç Tekrar Yapılır? Incline...

bacak ve basen hareketleri Esneme Hareketleri Göğüs Egzersizleri Kardiyo Hareketleri
En Çok Yapılan Profesyonel Fitness Programları
Lying V-Crunch Nasıl Yapılır? – Nereyi Çalıştırır?
Standing Single Leg Curl Machine Nasıl Yapılır?
Bilek Güreşi Videoları Bodybuilding videoları Film Fitness Müzikleri Fitness Videoları Motivasyon Müzikleri Müzik Videoları Plates Videoları
Incline Bench Two Dumbbell Row
Standing Dumbbell Biceps Curl Nasıl Yapılır?
PEC DECK FLYING – BUTTERFLY MACHINE