Vitamin & Mineral

AVİGEN Faible Draje Aksu Farma

AVİGEN Faible Draje Aksu Farma

Etken Madde(ler):
Vitamin A 25000 IU

Piyasa Şekilleri:
20 draje içeren blister ambalajlarda.

AVİGEN Faible Draje Kullanım Şekli:

Hastalık durumuna göre günde 1-3 draje kullanılır.

AVİGEN Faible Draje Endikasyonları:

A vitamini eksikliğinde (pankreatik yetmezlik ve buna bağlı hafif malabsorpsiyon olguları, hafif sindirim bozuklukları gibi) ve A vitamini eksikliği ile görünen lezyonlarda (gece körlüğü, enfeksiyona duyarlı deri ve mukoz membran lezyonları, iç kulak bozuklukları veya yaşlanmayla ortaya çıkan sağırlık, kulak çınlaması ve denge bozuklukları) kullanılır.

Kontrendikasyonları:
A vitaminine karşı duyarlılığı olanlarda ve A hipervitaminoz olgularında kontrendikedir. Retinoidlerle tedavi edilen hastalarda, karaciğer sirozu olanlarda ve ileri derece böbrek yetmezliklerinde kullanılmamalıdır.

Uyarılar:
Yüksek dozda A vitamini alınırsa akut ve klinik zehirlenme tabloları ortaya çıkar. Uzun süre yüksek doz (2500 IU/kg’ın üstünde) A vitamini verilen hastalar hipervitaminöz belirtileri için gözlenmeli ve günde 5000 IU/kg’lık maksimum doz aşılmamalıdır. Gerekmedikçe önerilen doz ve sürenin üstünde kullanılmamalıdır. Bebeklerde uzun süre A vitamini kullanımı epifizlerin zamansız kapanmasına neden olabilir. Yüksek doz A vitamininin potansiyel teratojenik etkisi nedeniyle, özellikle A vitamini eksikliği tedavisi için gerekli olmadıkça hamileliğin erken dönemlerinde kullanılmamalıdır. İlacın süte geçip geçmediği bilinmemektedir, tedbir olarak ilacın bu durumda kullanılması önerilmez.

AVİGEN Faible Draje Yan Etkileri:

Akut hipervitaminöz A: Başağrısı, başdönmesi, bulantı-kusma, halsizlik; bebeklerde fontanellerde şişme (Maria-see sendromu), yetişkinlerde ise beyin psödotümor denilen beningn intrakranial hipertansiyon şeklinde kafa içi basınçta artma. Kronik hipervitaminöz A: Yorgunluk, uyuşukluk, uyku bozuklukları, psişik bozukluklar, hiperirritabilite, başağrısı, iştahsızlık, bulantı-kusma, burun kanaması, nadiren hipoprotrombinemi, papilla ödemi, çift görme, epitel dokularının dökülmesi, kaşıntı, saç dökülmesi, ciltte kuruma, dudaklarda çatlama, hepatomegali ve daha nadir görülen splenomegali, menstrüel bozukluklar, kemik ve eklem ağrıları, uzun kemiklerde kortikal hiperostoz, çocuklarde epifizin zamanından önce kapanması.

İlaç Etkileşimleri:
Yüksek dozda E vitamini A vitamininin absorbsiyonunu azaltır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Arka Kol Hareketleri Bacak Hareketleri Bel Hareketleri Göğüs Hareketleri Karın Hareketletri Omuz Hareketleri Pazı Hareketleri Sırt Hareketleri Vücut Geliştirme Programı
En Çok Yapılan Profesyonel Fitness Programları

En Çok Çalışılan Profesyonel Fitness Programları Haftalık Çalışma Ağırlı Programı 1. PROGRAM (Pazartesi)...

Yeni başlayanlar için full body antrenman programı

Bu full vücut geliştirme ve fitness antrenman programı, vücut geliştirmeye yani...

Incline Bench Two Dumbbell Row

Incline Bench Two Dumbbell Row Nasıl Yapılır? Nereyi Çalıştırır? Kaç Tekrar Yapılır? Incline...

bacak ve basen hareketleri Esneme Hareketleri Göğüs Egzersizleri Kardiyo Hareketleri
En Çok Yapılan Profesyonel Fitness Programları
Lying V-Crunch Nasıl Yapılır? – Nereyi Çalıştırır?
Standing Single Leg Curl Machine Nasıl Yapılır?
Bilek Güreşi Videoları Bodybuilding videoları Film Fitness Müzikleri Fitness Videoları Motivasyon Müzikleri Müzik Videoları Plates Videoları
Incline Bench Two Dumbbell Row
Standing Dumbbell Biceps Curl Nasıl Yapılır?
PEC DECK FLYING – BUTTERFLY MACHINE