Bodybuilding videolarıPazı HareketleriVücut geliştirme Hareketleri

Barbell Biceps Curl Egzersizi Nasıl Yapılır?

Barbell Biceps Curl Egzersizi Nasıl Yapılır

Ez-Barbell Biceps Curls – Barbell Biceps Curl Nasıl Yapılır?, Nereyi Çalıştırır?

  1. Ez-Barbell Biceps Curl Nasıl Yapılır?:  Hareket için özel yapım eğik barbellin omuz genişliğinde tutarak avuç içi karşıya bakacak şekilde, ayak açıklığı omuz genişliğinde ve ayakta durulur.
  2. Çalışmaya başlarken nefes vererek  bar yukarı doğru kaldırılırken pazı kaslarını sıkarak omuz hizasına kadar kaldırın.
  3. Sonra kontrollü olarak yavaşça nefes alarak başlangıç noktasına indirin.
  4. Hareket boyunca pazı kaslarının çalıştığından emin olun. Yine egzersizi yaptığınız sırada dirseklerin gövde yanlarında sabit kalmasına dikkat edin.

Standing Barbell Bicep Curl Nasıl Yapılır?

Standing Barbell Bicep Curl Nasıl Yapılır?

Bar ile pazı egzersizi (barbell biceps curl) , pazı kaslarını geliştiren en önemli harekettir.

Hareket için düz halterin  geniş tutuşla ( omuz hizasında ) avuç içi yukarı gelecek şekilde, ayak açıklığı omuz genişliğinde ve ayakta dik olarak durulur.

Harekete başlarken nefes vererek  ve bar yukarı doğru kaldırılırken nefes verilerek ve dirsekler geri kaçmadan yukarı göğüs kaslarının üzerine   kadar kaldırılır, burada 1 veya 2 saniye bekle sonra yavaşça ve nefes alarak başlangıç pozisyonuna dönülür.

Tavsiye edilen  tekrarlar yapılır ve 1 set bitirilir, verilen setleri’de tamamlayarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin. Not:  Setler ve tekrarlar için eğitmene veya antrenöre danışın. Sizi yakından tanıyan kişi olarak en doğru kararı verecek olan odur).

Arnold Barbell Bicep Curl Nasıl Yapılır?

Arnold Barbell Bicep Curl Nasıl Yapılır?

Arnold Barbell Biceps curl diğer pazı hareketleri ile aynı şekilde yapılır.

Tek farklı tarafı boyuna asılan ve karın üzerine yerleştirilen askılıklı metal aparattır. Bu aparata dirsekler yaslanarak yapılır. Böylece dirsek geriye kaçmadığı için çok daha etkili olur.

Arnold Barbell Biceps curl yapılışı: Karın kasları üzerinde duran ve omuzlara asılan aparatı takın ve dirsekleri dayayarak halter veya eğik halteri omuz genişliğinde tutun.

Nefes vererek halteri omuz hizasına kadar kaldırın , burada 1 saniye kadar bekleyin ve nefes vererek kollar düzelinceye kadar indirin. Bu bir tekrar ve bu şekilde tekrarlara devam edin.

Low Pulley Bar Bicep Curl Nasıl Yapılır?

Low Pulley Bar Bicep Curl Nasıl Yapılır?

Low Pulley Bar Biceps Curl.  Alternatif olarak yapılacak olan bu hareket endinden eğik olan V şeklindeki kırık kısa bar ile halatla çalışan bir makinede yapılır.

Barın ucundan iki el ile avuçlar makineye bakacak şekilde tutulur.

Dirsek vücuda yapışık olarak tutulur. Nefes vererek omuz hizasına kadar eller kaldırılır. Burada 1 saniye kadar durup derin bir nefes alarak kollar gevşetilir ve başlangıç pozisyonuna dönülür. Bu senin  ilk tekrarın olacak ve bu şekilde tekrarlara devam edin.

Tavsiye edilen  tekrarlar yapılır ve 1 set bitirilir, verilen setleri’de tamamlayarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin. Not:  Setler ve tekrarlar için eğitmene veya antrenöre danışın. Sizi yakından tanıyan kişi olarak en doğru kararı verecek olan odur).

Barbell Biceps Curls Egzersiz Özeti

Egzersiz GrubuPazı Egzersizi 
Çalışan KaslarPazı Kasları
Ön Kol Kasları
Egzersiz TürüKuvvet
Gerekli Olan EkipmanBarbell ve Ağırlık Plakası
Set ve tekrar :4 x 10-12 ( eğitmene danışınız )
Set Arası Dinlenmesetler arasında en az 45 sn dinlenin 8 genelde kalp ritmi normale dönene kadar)
Haftalık Çalışılacak GünBir Gün
Kuvvet TipÇekme
Eğitim SeviyesiYeni başlayanlar
Orta seviye sporcular
İleri seviye sporcular
YazarÖzer Çaylı
Kaynakbodyforumu

Barbell Biceps Curls Video İzle

Barbell Biceps Curl hangi kasları çalıştırır?

Barbell Biceps Curl hangi kasları çalıştırır?

KaslarAçıklama
Biceps brachii :biseps, bazen basitçe biseps olarak bilinir, dirsek ve omuz hareketinde rol oynayan iskelet kasıdır. Çift başlı bir kastır, yani omuz bölgesinde iki başlangıç ​​noktası veya 'kafaları' vardır. Her pazı brachii'nin kısa başı, skapula'nın üstünden (korakoid işlemde) kaynaklanır. Uzun kafa, omuz ekleminin hemen üstündedir (supraglenoid tüberkülde). Her iki kafa da dirseğe bağlanır. Pazı brachii iki eklemli bir kastır, bu da iki farklı eklemin, omuzun ve dirseğin hareketini kontrol etmeye yardımcı olduğu anlamına gelir. Dirsekteki pazıların işlevi, ön kolun kaldırmadaki işlevi için gereklidir. Pazı brakiilerin omuzdaki işlevi daha az belirgindir, kolları ileri, yukarı ve yanlara doğru hareket ettirmede küçük roller oynar. Genel olarak iki katına çıktığı düşünülse de, biceps brachii insan vücudundaki en değişken kaslardan biridir. İnsan pazılarının humerustan kaynaklanan üçüncü bir başa sahip olması yaygındır. Yedi kadar başlık bildirildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Arka Kol Hareketleri Bacak Hareketleri Bel Hareketleri Göğüs Hareketleri Karın Hareketletri Omuz Hareketleri Pazı Hareketleri Sırt Hareketleri Vücut Geliştirme Programı
En Çok Yapılan Profesyonel Fitness Programları

En Çok Çalışılan Profesyonel Fitness Programları Haftalık Çalışma Ağırlı Programı 1. PROGRAM (Pazartesi)...

Yeni başlayanlar için full body antrenman programı

Bu full vücut geliştirme ve fitness antrenman programı, vücut geliştirmeye yani...

Incline Bench Two Dumbbell Row

Incline Bench Two Dumbbell Row Nasıl Yapılır? Nereyi Çalıştırır? Kaç Tekrar Yapılır? Incline...

bacak ve basen hareketleri Esneme Hareketleri Göğüs Egzersizleri Kardiyo Hareketleri
En Çok Yapılan Profesyonel Fitness Programları
Lying V-Crunch Nasıl Yapılır? – Nereyi Çalıştırır?
Standing Single Leg Curl Machine Nasıl Yapılır?
Bilek Güreşi Videoları Bodybuilding videoları Film Fitness Müzikleri Fitness Videoları Motivasyon Müzikleri Müzik Videoları Plates Videoları
Incline Bench Two Dumbbell Row
Standing Dumbbell Biceps Curl Nasıl Yapılır?
PEC DECK FLYING – BUTTERFLY MACHINE