Bacak HareketleriBodybuilding videolarıMakalelerVücut geliştirme Hareketleri

Barbell Squat Nasıl Yapılır? – Bacak Egzersizi

barbell squat

Barbell Squat Tekniği Nasıl Yapılır?

Barbell Squat Nasıl Yapılır?.Bu egzersiz en iyi güvenli amacıyla bir squat sehpasında çömelme hareketi içinde gerçekleştirilir. Başlamak için önce çubuğu, omuz seviyesinin hemen üstünde bir rafa yerleştirin. Doğru yükseklik seçildikten ve çubuk yüklendikten sonra, halterin altına girin  ve omuzlarınızın arkasını (boynun biraz altına) enseye  yerleştirin.

Her iki kolu kullanarak her iki taraftan elleri kullanarak çubuğa tutun ve önce bacaklarınızı iterek ve aynı zamanda gövdenizi düzelterek yukarı kaldırın.

  1. Raftan uzak durun ve ayaklarınızı hafifçe işaret ederek omuz genişliğinde orta bir duruş kullanarak bacaklarınızı yerleştirin.
  2. Başınızı daima yukarıda tutunuz ve düz bir sırt tutunuz.
  3. Bu senin başlangıç ​​pozisyonun olacak. Dizleri bükerek ve başınız dik dururken dik olarak kalçalarınız ile birlikte oturarak barı yavaşça indirmeye başlayın.
  4. Bacak kaslarınız  baldırlarınızda 90 derece oluncaya kadar aşağıya devam edin. Hareketin bu kısmını gerçekleştirirken (yani aşağı inerken)  nefes alın .
  5. Bacakları iterken zemini veya ayağın ortasıyla iterek, nefes vererek vücudu yükseltmeye başlayın ve kalçaları başlangıç ​​konumuna geri dönmek için yüklenin.

Verilen tekrarlar yapılır ve 1 set bitirilir, verilen setleri’de tamamlayarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin.

Bu çömelme türü daha geniş  hareket aralığına izin verir ve ayağın konumu ve daha yüksek çubuk konumu nedeniyle gövdenin diğer çömelme (hack squat veya leg press machine türlerinden daha dikey bir pozisyonda kalmasını sağlar.

Not: Hareket boyunca bel hafif çukur ve göğüs kasları ileride . Baş karşıya bakmalıdır yani gövde dik olmalıdır. Her iki bacağa aynı anda baskı yapın, tek bacak üzerine yüklenmek dizde bağlarda kalıcı sorunlara neden olur bu açıdan dikkatli olun.

Egzersiz GrubuBacak Egzersizi 
Çalışan KaslarBacak Kasları
Baldır Kasları
Egzersiz TürüKuvvet
Gerekli Olan EkipmanBarbell ve Ağırlık Plakası
Set ve tekrar :4 x 10-12 ( eğitmene danışınız )
Set Arası Dinlenmesetler arasında en az 45 sn dinlenin 8 genelde kalp ritmi normale dönene kadar)
Haftalık Çalışılacak GünBir Gün
Kuvvet Tipİtme
Eğitim SeviyesiYeni başlayanlar
Orta seviye sporcular
İleri seviye sporcular
YazarÖzer Çaylı
Kaynakbodyforumu.com

Barbell Squat video izle

Bacak Geliştirme Programı nasıl olmalı?.

Workout Legs | Bacak Geliştirme Programı nasıl olmalı? . Bacak geliştirme programında mutlaka Berbbell squat hareketi leg curl , deadlift ve leg extension gibi hareketlere yer verilmelidir .

Eğer barbell squat yapılmazssa Machine squat yada multipress squat hareketi olabilir ama unutmayın barbell squat tek başına bacak için yeterlidir.

Lunge hareketi önemli bir harekettir özellikle kalça ve bacak triceps (Ön bacak) kasları için önemlidir. Lunge hareketini ilave ederseniz leg extension hareketini çıkarabilirsiniz.

Bir diğeri deadlift hareketidir , eğer deadlift yapacaksanız leg curl harektini programdan çıkarabilirsiniz, deadlift , leg curl hareketine göre avantajları arkabacak ve bel kasını çok iyi çalıştırmasıdır bu hareketi programınızdan eksik etmeyin ileri yaşlarda bel fıtığı gibi sorunlarınız olmaz.

Barbell Squat nhangi kası çalıştırır?

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Arka Kol Hareketleri Bacak Hareketleri Bel Hareketleri Göğüs Hareketleri Karın Hareketletri Omuz Hareketleri Pazı Hareketleri Sırt Hareketleri Vücut Geliştirme Programı
En Çok Yapılan Profesyonel Fitness Programları

En Çok Çalışılan Profesyonel Fitness Programları Haftalık Çalışma Ağırlı Programı 1. PROGRAM (Pazartesi)...

Yeni başlayanlar için full body antrenman programı

Bu full vücut geliştirme ve fitness antrenman programı, vücut geliştirmeye yani...

Incline Bench Two Dumbbell Row

Incline Bench Two Dumbbell Row Nasıl Yapılır? Nereyi Çalıştırır? Kaç Tekrar Yapılır? Incline...

bacak ve basen hareketleri Esneme Hareketleri Göğüs Egzersizleri Kardiyo Hareketleri
En Çok Yapılan Profesyonel Fitness Programları
Lying V-Crunch Nasıl Yapılır? – Nereyi Çalıştırır?
Standing Single Leg Curl Machine Nasıl Yapılır?
Bilek Güreşi Videoları Bodybuilding videoları Film Fitness Müzikleri Fitness Videoları Motivasyon Müzikleri Müzik Videoları Plates Videoları
Incline Bench Two Dumbbell Row
Standing Dumbbell Biceps Curl Nasıl Yapılır?
PEC DECK FLYING – BUTTERFLY MACHINE