Yumurta Akı Besin Ve Kalori Değerleri

100 Gram Yumurta Akı Kaç Kalori?

52.00

100 Gram Yumurta Akı Besin Değerleri Nelerdir?

Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı 100gr


Porsiyon Başına Miktar
% Günlük Değer *
Toplam Yağ 0.17g1%
Doymuş Yağ 0.00g0%
Trans yağ 0.00g
Kolesterol 0.00mg0%
Sodyum 166.00mg7%
Potasyum 163.00mg5%
Toplam Karbonhidrat 0.73g1%
Diyet Lifi 0.00g0%
Şekerler 0.71g
Protein 10.90g22%

A Vitamin -IU 0.00%
C Vitamini - Miligram 0.00%
Kalsiyum - Miligram 7.00%
Demir - Miligram 0.08%
D Vitamini - IU 0.00%
E Vitamini - Miligram 0.00%
K Vitamini - Mikrogram 0.00%
Tiyamin - Mikrogram 0.00%
B2 Vitamini - Mikrogram 0.44%
Niyasin - Mikrogram 0.10%
B6 Vitamini - Mikrogram 0.01%
Folat - Mikrogram 4.00%
B12 Vitamini - Mikrogram 0.09%
Pantotenik asit - Miligram 0.19%
Fosfor - Miligram 15.00%
Magnezyum - Miligram 11.00%
Çinko - Miligram 0.03%
Selenyum - Mikrogram 20.00%
Bakır - Miligram 0.03%
Manganez - Mikrogram 0.01%

* Günlük Yüzde Değerler 2.000 kalorilik bir diyete dayanmaktadır. Günlük değeriniz, kalori ihtiyaçlarınıza bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Bu Makalede Yumurta Akı Besin Değerleri Nedir? Yumurta Akı  Kaç Kalori? anlatıyoruz. Yumurta Akı Besin Değerleri ve  Kalori değerleri ve vitamin - mineral değerleri , Yumurta Akı faydaları hakkında daha fazla bilgi için bu sayfayı ziyaret edin.

 

Yumurta Akının faydaları ve zararları nelerdir?

Yumurta akı, yumurta zarı ile sarısı arasında kalan beyaz kısımdır. Protein, sodyum, selenyum, folat ve kalsiyum bakımından zengindir. Yumurta akı minerallerin yanı sıra, 16 kalori içeriyor. Yumurtanın beyaz kısmı doymuş yağ veya kolesterol bulunmadığından , yemek için sağlıklı sayılır. Ama yumurta akı bazı yan etkilere de neden olabilir. Bu makalede , yumurta akı yemenin sebep olduğu en yaygın dört sağlık sorununa eğildik.

Yumurta Akının Sebep Olduğu Sağlık Sorunları

Bazı insanlar yumurta akında bulunan albümin proteinine karşı alerjiktir. Yumurta akı yemek döküntü, şişme, mide bulantısı, ishal, kusma, hırıltılı solunum, öksürme veya hapşırma gibi belirtiler gösteren alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Nadir görülse de solunum güçlüğü, tansiyon düşüklüğü, boğazda ve ağızda iltihaplanma ve bilinç kaybı gibi ciddi belirtileri de tetikleyebilir. Yumurtaya alerjisi olduğunu düşünen kişilerin, muhtemelen yumurta akına alerjisi vardır.

Salmonella (Zehirlenmeye sebep olan bir bakteri)

Tavuğun bağırsağında bulunan bir bakteri olan Salmonella, yumurtanın akına bulaşmış olabilir. Ayrıca yumurta kabuğunun iç ve dış yüzeylerinde de bulunabilir. Salmonella riskinden kaçınmak için, çiğ yumurta akı veya çiğ yumurta yememek ve yumurtayı uzun süre ve yüksek sıcaklıkta pişirmek önerilir. Uygun şekilde haşlanmış veya pişirilmiş yumurta akını yemek en iyisidir.

Biyotin Eksikliğine neden olabilir

H vitamini veya B7 vitamini olarak da bilinen Biyotin’in eksikliği seboreik dermatit, kas dokusu zayıflığı, kas ağrısı ve krampları, nöbetler ve saç dökülmesi gibi olumsuz sağlık koşullarına neden olabilir. Yumurta akı yemenin biyotin eksikliği riskini artırabileceği gözlemlenmiştir. Yumurta akında bulunan bir protein olan avidin, biyotini vücuttan atar. Böylece biyotin eksikliği riski artar ve bu da yan etki olasılığını artırır.

Yumurta Akında Yüksek  Protein

Yumurta akı protein açısından zengindir. Doktorlara göre yüksek miktarda protein alımı yapmak, böbrek rahatsızlığı olanlar için tehlikeli olabilir. Düşük GFR (Glomerüler Filtrasyon Hızı) değerine sahip insanlar, yumurtada bulunan proteinlerin yüksek biyolojik değerleri sebebiyle akut böbrek hasarına maruz olabilir. Böbrek fonksiyonlarında bozulma olan insanlar için önerilen günlük protein alım miktarı 0,6 ila 0,8 gramdır. Diğer yandan , doktorlar günlük protein ihtiyacının % 60’ ını karşılayabilmesi sebebiyle günde bir kaç yumurta tüketmeyi önermektedir. Akut karaciğer problemi olan insanlar, yumurta akı içeren bir diyete başlamadan önce doktorlarına danışmalıdır.

Yumurta akı beslenme programınızdaki sağlıklı gıdalardan biridir. Ancak günlük olarak haşlanmış veya iyi pişmiş olduğundan ve günde birkaç yumurtadan fazla tüketmediğinizden emin olmalısınız. Diğer taraftan, günlük en az bir veya iki yumurta tüketmeniz sağlık için önerilir.

Yumurta Akı nedir?, Yumurta Akı Nasıl Yapılır?.

Yumurta Akı Protein Tozu Karşılaştırması

Malzemeler

Talimatlar

Yumurta Akı Besin Ve Kalori Değerleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Arka Kol Hareketleri Bacak Hareketleri Bel Hareketleri Göğüs Hareketleri Karın Hareketletri Omuz Hareketleri Pazı Hareketleri Sırt Hareketleri Vücut Geliştirme Programı
Orta Seviye ARKA KOL PROGRAMI

100 Gram Yumurta Akı Kaç Kalori? protein 10.90 g carbs 0.73...

En İyi Arka Kol Programı – Pro triceps Workout

100 Gram Yumurta Akı Kaç Kalori? protein 10.90 g carbs 0.73...

Vücut Geliştirme Programı ORTA SEVİYE

100 Gram Yumurta Akı Kaç Kalori? protein 10.90 g carbs 0.73...

bacak ve basen hareketleri Esneme Hareketleri Göğüs Egzersizleri Kardiyo Hareketleri
Lying V-Crunch Nasıl Yapılır? – Nereyi Çalıştırır?
Standing Single Leg Curl Machine Nasıl Yapılır?
Evde En Etkili Bacak Egzersizi Nasıl Yaparım?
Bilek Güreşi Videoları Bodybuilding videoları Film Fitness Müzikleri Fitness Videoları Motivasyon Müzikleri Müzik Videoları Plates Videoları
En İyi Arka Kol Programı – Pro triceps Workout
Halteri Çeneye Çekme Nereyi Çalıştırır?
Lying V-Crunch Nasıl Yapılır? – Nereyi Çalıştırır?