İlaç Rehberi

DOLPHİN Film Tablet 

DOLPHİN Film Tablet Sanovel

Etken Madde(ler):
Diflunisal 500 mg

Piyasa Şekilleri:
20 film tablet, 10 film tablet içeren blister ambalajlarda.

DOLPHİN Film Tablet Kullanım Şekli:

Günde 3-4 kez gargara yaparak uygulanır.

DOLPHİN Film Tablet Endikasyonları:

Non-steroid analjezik ve antienflamatuvar etkilidir. Hafif ve orta şiddette ağrılarla (diş, çene ve KBB ameliyatları dahil tüm ameliyatlar sonrası ağrılar, kas-kemik zedelenme ve burkulmaları dahil ortopedik ağrılar, neoplazilere bağlı ağrılar, doğum sonrası ağrıları, dismenore -adet sancıları-, çeşitli nedenlere bağlı baş ağrıları, diş ağrıları, nevralji vb.), osteoartrit ve romatoid artritin akut veya uzun süreli semptomatik tedavisinde endikedir.

DOLPHİN Film Tablet Kontrendikasyonları:

Diflunisale karşı aşırı duyarlılık durumlarında, aspirin ve diğer non-steroid antienflamatuvar ilaçların akut astmatik atak, ürtiker veya rinite yol açtığı hastalarda, aktif peptik ülserli ve gastrointestinal kanamalı hastalarda kullanılmamalıdır.

DOLPHİN Film Tablet Uyarılar:

Diflunisalin trombosit fonksiyonu ve kanama süresi üzerindeki etkisi aspirinden daha az olmasına rağmen, yüksek dozlarda trombosit fonksiyonunu inhibe edeceği düşünülerek, istenmeyen etkilerin görülebileceği hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Non-steroidal antienflamatuvar ilaçların kullanımına bağlı olarak istenmeyen oftalmolojik etkiler bildirilmiştir. Bu nedenle diflunisalle tedavi sırasında bu tip şikayetleri olan hastalarda oftalmolojik muayeneler yapılmalıdır. Diflunisal başlıca böbrekler yoluyla elimine edildiği için renal fonksiyon bozukluğu olan kişilerde dikkatle kullanılmalı, daha düşük dozlar uygulanmalıdır. Diğer non-steroidal antienflamatuvar ilaçlarda olduğu gibi diflunisal yetersiz kardiyak fonksiyonu, hipotansiyon veya sıvı retansiyonuna yol açan diğer durumlarda dikkatle kullanılmalıdır. Gebelikte güvenliği henüz bilinmemektedir. Diflunisal anne sütüne plazma konsantrasyonunun %2-7’si oranında geçer. Anne sütüyle beslenen çocuklarda ortaya çıkabilecek istenmeyen etkilerden dolayı ilaç veya emzirme kesilmelidir. İlacın bebeklerde ve çocuklarda kullanımına dair etki ve güvenliği hakkında kesin veriler yoktur.

DOLPHİN Film Tablet Yan Etkileri:

Çok iyi tolere edilmesine rağmen seyrek olarak dispepsi, bulantı, kusma, vertigo, uyuşukluk, pruritus ve ciltte kızarıklıklar görülebilir.

DOLPHİN Film Tablet İlaç Etkileşimleri:

Varfarin, asenokumarol ve fenprokumonla aynı zamanda kullanılması protrombin süresinin uzamasına neden olur. Diflunisal, kumarinleri protein bağlanma bölgelerinden rekabet halinde uzaklaştırır. Uygulama sırasında birkaç gün süreyle protrombin süresi gözlenir ve oral antikoagülanların dozajı gerektiği gibi ayarlanır. Diflunisal ve hidroklorotiyazidin beraber kullanımı hidroklorotiyazidin plazma düzeylerinde belirgin bir artışa yol açar. Diflunisal, hidroklorotiyazid ve furosemidin hiperüremik etkilerini azaltır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Arka Kol Hareketleri Bacak Hareketleri Bel Hareketleri Göğüs Hareketleri Karın Hareketletri Omuz Hareketleri Pazı Hareketleri Sırt Hareketleri Vücut Geliştirme Programı
En Çok Yapılan Profesyonel Fitness Programları

En Çok Çalışılan Profesyonel Fitness Programları Haftalık Çalışma Ağırlı Programı 1. PROGRAM (Pazartesi)...

Yeni başlayanlar için full body antrenman programı

Bu full vücut geliştirme ve fitness antrenman programı, vücut geliştirmeye yani...

Incline Bench Two Dumbbell Row

Incline Bench Two Dumbbell Row Nasıl Yapılır? Nereyi Çalıştırır? Kaç Tekrar Yapılır? Incline...

bacak ve basen hareketleri Esneme Hareketleri Göğüs Egzersizleri Kardiyo Hareketleri
En Çok Yapılan Profesyonel Fitness Programları
Lying V-Crunch Nasıl Yapılır? – Nereyi Çalıştırır?
Standing Single Leg Curl Machine Nasıl Yapılır?
Bilek Güreşi Videoları Bodybuilding videoları Film Fitness Müzikleri Fitness Videoları Motivasyon Müzikleri Müzik Videoları Plates Videoları
Incline Bench Two Dumbbell Row
Standing Dumbbell Biceps Curl Nasıl Yapılır?
PEC DECK FLYING – BUTTERFLY MACHINE