İlaç Rehberi

A-FERİN Hot Poşet Hüsnü Arsan

A-FERİN Hot Poşet Hüsnü Arsan

Etken Madde(ler):
Asetaminofen (Parasetamol) 500 mg, Psödoefedrin HCl 60 mg

Piyasa Şekilleri:
6 g’lık 10 poşet içeren ambalajlarda.

A-FERİN Hot Poşet Kullanım Şekli:

6 saat ara ile, 1 poşet 1 su bardağı (160 ml) sıcak su içerisinde karıştırılarak ve sıcak iken içilmelidir. 24 saatlik sürede 4 dozun üstüne çıkılmamalıdır.

A-FERİN Hot Poşet Endikasyonları:

Ateş, ağrı, hapşırma, burun ve sinüslerde konjesyon ve dolgunluk hissi, burun akıntısı gibi grip, soğuk algınlığı, sinüzit ve nazofarenjit semptomlarının semptomatik tedavisinde endikedir.

A-FERİN Hot Poşet Kontrendikasyonları:

Bileşimdeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olan hastalarda, ağır hipertansiyon, ağır koroner arter hastalığı ve ağır karaciğer yetmezliği olanlarda kontrendikedir. MAO inhibitörlerini kullanmakta olan ya da önceki iki hafta içinde kullanmış olan hastalarda kullanılmamalıdır. Antibakteriyel bir ilaç olan furazolidon MAO inhibisyonu yaptığından, bu kombinasyonu içeren ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

A-FERİN Hot Poşet Uyarılar:

Psödoefedrin normal kan basıncı olan hastalarda kan basıncını yükseltmez. Bununla birlikte, antihipertansif ajanlar, trisiklik antidepresanlar ve diğer sempatomimetik ajanları kullanmakta olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Hipertansiyon, kalp hastalığı, diyabet, hipertiroidi, glokom ve prostat hipertrofisi durumlarında dikkatle kullanılmalıdır. Karaciğer ve böbrek yetmezliği olanlarda dikkatle kullanılmalıdır. 39.5 °C’den fazla ateşi olanlarda, 3 günden daha uzun süren ateşte veya tekrarlayan ateşli olgularda dikkatle kullanılmalıdır. 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Gebelikte parasetamol ve psödoefedrin kullanımına ait yeterli veri bulunmamaktadır. Bu nedenle, olası risklerin olası yararları aştığı durumlarda kullanılmamalıdır. Psödoefedrin ve parasetamol anne sütüne düşük oranda geçer, ancak emzirilen bebek üzerindeki etkileri hakkında yeterli veri bulunmamaktadır.

A-FERİN Hot Poşet Yan Etkileri:

Parasetamole bağlı olarak nadiren allerjik deri reaksiyonları ve izole olgularda trombositopenik purpura, hemolitik anemi ve agranülositoz bildirilmiştir. Aşırı dozda ya da uzun süreli kullanıma bağlı olarak hepatotoksik ve nefrotoksik etkiler bildirilmiştir. Psödoefedrine bağlı olarak uykusuzluk, sinirlilik ve halüsinasyonlar, çarpıntı ve taşikardi görülebilir.

A-FERİN Hot Poşet İlaç Etkileşimleri:

Birlikte trisiklik antidepresanlar, iştah azaltıcılar, amfetamin benzeri psikostimülanlar, MAO inhibitörleri ve diğer sempatomimetik ajanlar kullanıldığında kan basıncında yükselme görülebilir. Bileşimdeki psödoefedrin bretilyum, betanidin, guanetidin, debrizokin, metildopa, Alfa-blokerler ve Beta-blokerler gibi ilaçların hipotansif etkilerini azaltabilir. Antikonvülzan ilaçların ya da steroid yapıdaki oral kontraseptiflerin kronik olarak kullanılması karaciğerde enzim indüksiyonu yaparak parasetamolün karaciğerde metabolize edilmesini ve klirensini artırabilir. Barbitüratlar, trisiklik antidepresanlar ve alkol parasetamolün metabolizmasını azaltarak plazma yarı ömrünü uzatabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Arka Kol Hareketleri Bacak Hareketleri Bel Hareketleri Göğüs Hareketleri Karın Hareketletri Omuz Hareketleri Pazı Hareketleri Sırt Hareketleri Vücut Geliştirme Programı
En Çok Yapılan Profesyonel Fitness Programları

En Çok Çalışılan Profesyonel Fitness Programları Haftalık Çalışma Ağırlı Programı 1. PROGRAM (Pazartesi)...

Yeni başlayanlar için full body antrenman programı

Bu full vücut geliştirme ve fitness antrenman programı, vücut geliştirmeye yani...

Incline Bench Two Dumbbell Row

Incline Bench Two Dumbbell Row Nasıl Yapılır? Nereyi Çalıştırır? Kaç Tekrar Yapılır? Incline...

bacak ve basen hareketleri Esneme Hareketleri Göğüs Egzersizleri Kardiyo Hareketleri
En Çok Yapılan Profesyonel Fitness Programları
Lying V-Crunch Nasıl Yapılır? – Nereyi Çalıştırır?
Standing Single Leg Curl Machine Nasıl Yapılır?
Bilek Güreşi Videoları Bodybuilding videoları Film Fitness Müzikleri Fitness Videoları Motivasyon Müzikleri Müzik Videoları Plates Videoları
Incline Bench Two Dumbbell Row
Standing Dumbbell Biceps Curl Nasıl Yapılır?
PEC DECK FLYING – BUTTERFLY MACHINE