Göğüs HareketleriVücut geliştirme HareketleriVücut Geliştirme Programı

Göğüs Antrenman Programı Ve Egzersizleri

Göğüs Antrenman Programı Ve Egzersizleri

Göğüs Antrenman Programı Ve Egzersizleri

Göğüs Antrenman Programı . Aşağıda verilen 4 egzersiz biri birinden iyi dört göğüs egzersizidir, profesyonel olarak göğüs çalışanlara güzel bir egzersiz rehberidir.

Program Egzersizleri

İncline  Bench Press Smith Machine nasıl yapılır?

İncline  Bench Press Smith Machine : Özel olarak yapılmış Chest Press Machine adı verilen bir cihazda oturarak ve sırt dayalı olarak uygulanır.

Aynı bench press çalışması  gibi çalışılır. Burada fark,  hareketin makinenin müsaade ettiği sınırlar içinde kalması nedeniyle hareket riski olmayarak, sabit bir düzlem içinde, egzersizi tam yapabilmeyi sağlamaktır.

Tutma barlarının aşağıda tutulması ile alt göğüs, yukarıda tutulması ile üst göğüs ve yanlardan tutulması ile de yan göğüs kasları çalıştırılabilir

Chest Dumbbell Fly nasıl yapılır?

Chest Dumbbell Fly : Simple Bench denilen düz bir yatay sehpa üzerine,  her iki ele birer dambıl almak suretiyle uzanılır.

Dambıllar omuz yanlarında ve avuç içleri bacak tarafına doğrudur.

Bu konumda, nefes verilerek kollar tamamen düzelinceye ve göz seviyesine gelinceye kadar, kontrollü ve yavaşça kaldırılır, ve nefes alınarak tekrar başlangıç durumuna dönülür.

Daha önce açıkladığımız Bench Press” hareketinin dambılla yapılan versiyonu olup,  daha ziyade şekillendirici çalışmalarda tercih edilir.

Seated Bench Press Machine nasıl yapılır?

Bench Press Machine : Özel olarak yapılmış Chest Press machine adı verilen bir cihazda oturarak ve sırt dayalı olarak uygulanır.

Bench press uygulaması gibi çalışılır.  Burada fark, hareketin makinenin izin verdiği  sınırlar içinde kalması nedeniyle hareket riski olmayarak, sabit bir düzlem içinde, egzersizi tam yapabilmeyi sağlamaktır.

Tutma barlarının aşağıda tutulması ile alt göğüs,  yukarıda tutulması ile üst göğüs ve yanlardan tutulması ile de yan göğüs kasları çalıştırılabilir

Cable Cross Over Fly nasıl yapılır?

Cable Cross Over denilen bir çoklu istasyonda uygulanır.,

İstasyonun her iki tarafında bulunan ve uçlarında ayarlanabilir ağırlık plakaları bulunan tutma kulpları, istasyonun tam ortasında durularak sıkıca kavranır.

Her iki yanda bulunan kulplar, vücut hafifçe öne eğik bir konumda, ortada birleştirilmek üzere ve göğüs kasları sıkıştırılarak,  nefes vermek suretiyle çekilir.

Ortada birleştirme anında birkaç saniye beklenir ve sonra, her iki kulp, nefes alınarak yavaş ve kontrollü bir şekilde yine başlangıç durumuna, yani baş seviyesine kadar yanlara götürülür.

Kulplar ortada çapraz olarak birleştirilirse, göğüs kaslarının iç kısımları etkilenir. Göğüslere şekil ve form kazandıran güzel bir egzersizdir. Dikkat edilmesi gerekenler;

Bir ayağı öne atın ve biraz kırın arkadaki ayak düz olsun, vücut öne doğru biraz eğilmelidir ve eğer ilk tutuş sırasında göğüs kası gerilmiyorsa o zaman göğüs kası gerilene kadar ileriye doğru çıkın.

Hareket sırasında kollar aynı açılarla hareket etsin ve dirsekler hafifçe kırık olsun, altta eller birbirine dokunana kadar yanaşmalıdır, tam gövde önünde ve vücuttan 20 cm kadar ileride birleştirilmelidir,  kollar gevşetildiğinde ise eller omuz hizasına kadar çıkmalıdır.

  1. Yazar: Özer Çaylı

Göğüs Antrenman Programı hangi kasları çalıştırır?

Göğüs Antrenman Programı hangi kasları çalıştırır?

Göğüs Kaslarına Genel Bakış

KaslarAçıklama
KaslarÜst göğüste baskın kas pektoral majördür . Bu büyük yelpaze şeklindeki kas, koltuk altından köprücük kemiğine kadar ve göğsün her iki tarafındaki alt göğüs bölgesi boyunca aşağı doğru uzanır. İki taraf sternum veya göğüs kemiğine bağlanır.
Pektoralis major, her omuz eklemini dört farklı yönde hareket ettirir ve ayrıca kolları vücuda bağlı tutar. Bu kasın yaralanması nadirdir, ancak semptomlar göğüste ağrı, morarma ve kas gücünün azalmasını içerir.
Pektoralis minör pektoralis altında yer almaktadır. Bu ince üçgen şeklindeki kas, üst kaburgalar boyunca aşağı yukarı hareket eder.

Üst gövdedeki ana kaslar şunları içerir:
Trapezius :Bu kas, boyun, omuz ve sırt boyunca uzanır. Omuzların ve omuz bıçaklarının hareketine izin verir.
Rhomboid major :Omuz bıçağına bağlı olan bu kas, omuz hareketine yardımcı olan birçok kastan biridir.
Infraspinatus :Bu rotator manşet kası kolu kaldırmaya ve indirmeye yardımcı olur.
Teres major :Bu kas üst kolu döndürmeye yardımcı olur.
Serratus anterior : Göğüs kafesinde bulunan bu kas, omuz bıçağını göğüs duvarına karşı tutar ve omuz bıçağını yukarı doğru döndürmeye yardımcı olur.
Deltoid :Bu kas, omzuna yuvarlak şeklini verir, aynı zamanda kolu kaldırır ve döndürür.
Latissimus dorsi :Erkekler tipik olarak kadınlardan daha gelişmiş kaslara sahiptir. Bu, vücudun ergenlik döneminde daha yüksek seviyelerde üretmeye başladığı testosteron hormonu nedeniyle oluşur. Kas gelişimine yardımcı olmanın yanı sıra, testosteron üreme sistemine yakıt sağlar, kemik kütlesini arttırır ve vücut tüylerinin büyümesine yardımcı olur.
Erkekler tipik olarak kadınlardan daha gelişmiş kaslara sahiptir. Bu, vücudun ergenlik döneminde daha yüksek seviyelerde üretmeye başladığı testosteron hormonu nedeniyle oluşur. Kas gelişimine yardımcı olmanın yanı sıra, testosteron üreme sistemine yakıt sağlar, kemik kütlesini arttırır ve vücut tüylerinin büyümesine yardımcı olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Arka Kol Hareketleri Bacak Hareketleri Bel Hareketleri Göğüs Hareketleri Karın Hareketletri Omuz Hareketleri Pazı Hareketleri Sırt Hareketleri Vücut Geliştirme Programı
En Çok Yapılan Profesyonel Fitness Programları

En Çok Çalışılan Profesyonel Fitness Programları Haftalık Çalışma Ağırlı Programı 1. PROGRAM (Pazartesi)...

Yeni başlayanlar için full body antrenman programı

Bu full vücut geliştirme ve fitness antrenman programı, vücut geliştirmeye yani...

Incline Bench Two Dumbbell Row

Incline Bench Two Dumbbell Row Nasıl Yapılır? Nereyi Çalıştırır? Kaç Tekrar Yapılır? Incline...

bacak ve basen hareketleri Esneme Hareketleri Göğüs Egzersizleri Kardiyo Hareketleri
En Çok Yapılan Profesyonel Fitness Programları
Lying V-Crunch Nasıl Yapılır? – Nereyi Çalıştırır?
Standing Single Leg Curl Machine Nasıl Yapılır?
Bilek Güreşi Videoları Bodybuilding videoları Film Fitness Müzikleri Fitness Videoları Motivasyon Müzikleri Müzik Videoları Plates Videoları
Incline Bench Two Dumbbell Row
Standing Dumbbell Biceps Curl Nasıl Yapılır?
PEC DECK FLYING – BUTTERFLY MACHINE