Bacak HareketleriBodybuilding videolarıVücut geliştirme Hareketleri

Jefferson Squat Nasıl Yapılır?

 

Jefferson Squat Nasıl Yapılır?

Jefferson Squat Tekniği nereyi çalıştırır?

Bu derste Jefferson Squat nasıl yapılır? anlatıyoruz. Jefferson Squat egzersizi hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu adresi ziyaret edin. Benzer  hareket Barbell Squat Nasıl yapılır? adlı makaleye göz atın.

Egzersiz Açıklaması

  1. Zemine bir halter yerleştirin.
  2. Halterin tam ortasında durun.
  3. Dizlerinizi bükerek ve sırtınızı dik tutarak bükün ve çubuğun önünü sağ elinizle kavrayın. Avucunuzun sol bacağa dönük (nötr tutuş) olması gerekir.
  4. Halterin arkasını sol elinizle kavrayın. Elinizin avuç içi nötr tutuş hizasında olmalıdır (sağ tarafa bakacak şekilde avuç içi). İpucu: Tutuşunuzun halterde her iki tarafın eşit olduğundan emin olun. Gövdeniz çubuğun tam ortasına yerleştirilmeli ve gövdeniz ile sağ eliniz arasındaki mesafe (öndeki), gövdeniz ve sol eliniz arasındaki mesafe ile aynı olmalıdır (sizin için önemli).
  5. Şimdi ağırlık ile dik dur. İpucu: Ayaklarınız omuz genişliğinde olmalıdır ve ayak parmaklarınız hafifçe belirtilmelidir.
  6. Dizlerinizi bükerek çömelin ve üst bacakların zemine paralel olana kadar sırtınızı dik tutun. İpucu: Sırtınızı zemine ve başınıza kadar mümkün olduğunca dik tutun. Ayrıca dizlerinin ayak parmaklarının hizasından ileri geçmesine izin verme. Hareketin bu kısmı sırasında nefes alın.
  7. Şimdi ayaklarınızı iterek kendinizi başlangıç ​​pozisyonuna geri getirin. İpucu: Çubuğu kol uzunluğunda asılı tutun ve dirsekleriniz hafif bir kıvrılma ile kilitlenir. Kollar sadece kanca görevi görür. Onlarla kaldırma yapmaktan kaçının. Bacaklar ve kalçalarınızla yapın; Kolların değil.

Varyasyonlar: Bilekliği kullanarak da egzersizi uygulayabilirsiniz(Dambıl, Plaka v.b). Ek olarak, diğer çömelme çeşitlerinin çoğunu kullanabilirsiniz. Son olarak, egzersizi geniş bir duruş veya daha yakın bir duruşla da yapabilirsiniz.

Jefferson Squat kaç tekrar yapılır?

Set ve tekrarlar : 4 set ve 10-12 tekrar yapılır. Bu bizim size önerdiğimiz tekrar ve set sayısı . Siz çalıştığınız salon veya spor merkezindeki eğitmene veya antrenöre danışın. Size en doğru hareketi ve yapacağınız tekrarları boyunuzu ve kilonuzu yani sizi en iyi tanıyan hocanızın vereceğini unutmayın. Eğer danışabileceğiniz kimse yoksa burada verdiğimiz set ve tekrarı yapabilirsiniz.

Tavsiye edilen  tekrarlar yapılır ve 1 set bitirilir, verilen setleri’de tamamlayarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin. Not:  Setler ve tekrarlar için eğitmene veya antrenöre danışın. Sizi yakından tanıyan kişi olarak en doğru kararı verecek olan odur).

Jefferson Barbell Squat Egzersiz Özeti

Egzersiz GrubuBacak Egzersizi 
Çalışan KaslarBacak Kasları
Baldır Kasları
Egzersiz TürüKuvvet
Gerekli Olan EkipmanBarbell ve Ağırlık Plakası
Set ve tekrar :4 x 10-12 ( eğitmene danışınız )
Set Arası Dinlenmesetler arasında en az 45 sn dinlenin 8 genelde kalp ritmi normale dönene kadar)
Haftalık Çalışılacak GünBir Gün
Kuvvet Tipİtme
Eğitim SeviyesiYeni başlayanlar
Orta seviye sporcular
İleri seviye sporcular
YazarÖzer Çaylı
Kaynakbodyforumu.com

Jefferson Squat Video İzle

Jefferson Squat hangi kasları çalıştırır?

KaslarAçıklama
Bacak Kasları :Bacaktaki kasların çoğunluğu uzun mesafeler olarak kabul edilir, çünkü uzun mesafeler gerilir. Bu kaslar kasılıp gevşedikçe, vücudun hareketini oluşturmak için iskelet kemiklerini hareket ettirir. Daha küçük kaslar daha büyük kaslara yardımcı olur, eklemleri stabilize eder, eklemleri döndürmeye yardımcı olur ve diğer ince ayarlı hareketleri kolaylaştırır.

Bacaktaki en büyük kas kütleleri uyluk ve baldırda bulunur.

Makyaj kaslar kuadriseps vücuttaki tüm kasların güçlü ve leanest vardır. Uyluğun önündeki bu dört kas, dizdeki ana ekstansörlerdir (bacağını düz uzatmaya yardımcı olur). Onlar:
Vastus lateralis :Uyluğun dışında, bu kuadrisepslerin en büyüğüdür. Femurun üstünden diz kapağına veya patellaya uzanır.
Vastus medialis İç uyluğun bu gözyaşı şeklindeki kası, femur boyunca ve diz kapağının iç sınırına bağlanır.
Vastus intermedius :Femurun önündeki vastus medialis ve vastus lateralis arasında, kuadriseps kaslarının en derinidir
Rectus femoris Bu kas diz kapağına yapışır. Kuadriseps kaslarından, diz fleksiyonu üzerinde en az etkisi vardır.
Harmstrings:Harmstrings kalça ve diz hareketi etkileyen uyluk arka kısmında üç kasları bulunmaktadır. Kalça kemiğinin arkasındaki gluteus maximusun altında başlarlar ve dizdeki tibiaya bağlanırlar. Onlar:

Biceps femoris :Bu uzun kas dizini esnetir. Uyluk bölgesinde başlar ve diz yakınındaki fibula kafasına uzanır.
Semimembranosus :Bu uzun kas pelvisten tibiaya uzanır. Uyluğu uzatır, dizini esnetir ve tibiayı döndürmeye yardımcı olur.
Semitendinosus :Bu kas ayrıca uyluğu uzatır ve dizini esnetir .
Baldır kasları ayak bileği, ayak ve ayak parmaklarının hareketi için çok önemlidir. Buzağının başlıca kaslarından bazıları şunlardır:
Gastrocnemius (baldır kası) :Bacağın büyük kaslarından biri, topuğa bağlanır. Ayağı, ayak bileğini ve dizini esnetir ve uzatır.
Soleus :Bu kas diz arkasından topuğa uzanır. Yürümek ve ayakta durmak önemlidir.
Plantaris :Bu küçük, ince kas insanların yaklaşık yüzde 10'unda yoktur. Gastroknemius kası işlevinin yerini alır.
Hareketlilik açısından muhtemelen en önemli tendon Aşil tendonudur. Buzağı ve ayak bileğinin arkasındaki bu önemli tendon, plantaris, gastrocnemius ve soleus kaslarını topuk kemiğine bağlar. Koşma, atlama ve diğer fiziksel aktiviteler için gereken elastik enerjiyi depolar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Arka Kol Hareketleri Bacak Hareketleri Bel Hareketleri Göğüs Hareketleri Karın Hareketletri Omuz Hareketleri Pazı Hareketleri Sırt Hareketleri Vücut Geliştirme Programı
En Çok Yapılan Profesyonel Fitness Programları

En Çok Çalışılan Profesyonel Fitness Programları Haftalık Çalışma Ağırlı Programı 1. PROGRAM (Pazartesi)...

Yeni başlayanlar için full body antrenman programı

Bu full vücut geliştirme ve fitness antrenman programı, vücut geliştirmeye yani...

Incline Bench Two Dumbbell Row

Incline Bench Two Dumbbell Row Nasıl Yapılır? Nereyi Çalıştırır? Kaç Tekrar Yapılır? Incline...

bacak ve basen hareketleri Esneme Hareketleri Göğüs Egzersizleri Kardiyo Hareketleri
En Çok Yapılan Profesyonel Fitness Programları
Lying V-Crunch Nasıl Yapılır? – Nereyi Çalıştırır?
Standing Single Leg Curl Machine Nasıl Yapılır?
Bilek Güreşi Videoları Bodybuilding videoları Film Fitness Müzikleri Fitness Videoları Motivasyon Müzikleri Müzik Videoları Plates Videoları
Incline Bench Two Dumbbell Row
Standing Dumbbell Biceps Curl Nasıl Yapılır?
PEC DECK FLYING – BUTTERFLY MACHINE