İlaç Rehberi

PRENT Tablet Bayer

PRENT Tablet Bayer

Etken Madde(ler):
Asebutolol HCI 200 mg

Piyasa Şekilleri:
30 tabletlik blister ambalajlarda.

PRENT Tablet Kullanım Şekli:

Tedaviye günde 2×1 tabletle başlanır. Bu doz, genellikle sürekli tedavi dozu olarak yeterlidir. Yetmediği durumlarda angina pektoris ve kalp ritm bozukluklarında 3-4×1 tablete, istisnai olgularda da 4×1.5 tablete çıkılabilir. Hiperkinetik kalp sendromlarında kural olarak günde 2-3×1 tablet yeterlidir. Tabletler yemeklerden önce çiğnenmeden bir miktar su ile alınır.

PRENT Tablet Endikasyonları:

Kardiyoselektif Beta-bloker etkilidir. Kan basıncı yüksekliği, angina pektorisin erken tedavisi ve kronik koroner yetmezliğin uzun süreli tedavisi, hiperkinetik kalp sendromu, çeşitli nedenlerle meydana gelen uyarı bozukluklarında, özellikle ventriküler ve supraventriküler ekstrasistoller, atrium fibrilasyonu ve fletteri ve ayrıca stres sonucu sempatik duyarlığın önlenmesinde endikedir.

PRENT Tablet Kontrendikasyonları:

Kardiyojenik şok, II. ve III. derecedeki A-V blokları ve dekompanse kalp yetmezliğinde kontrendikedir.

PRENT Tablet Uyarılar:

1. derece AV blok, kan basıncının 100/60 mmHg olduğu ve daha düşük bulunduğu olgular, bradikardiler, katekolamini etkileyen bazı maddelerle (örn. rezerpin) aynı zamanda verilmesi, metabolik asidozlu hastalar ve kalp yetmezliğinde dikkatle kullanılmalıdır. Kalp yetmezliği mevcutsa, hastanın yeterli derecede dijitalize edilmesinde sonra asebutolol verilmelidir (gerekirse saluretik ile takviye edilir). Narkoz esnasında Beta-reseptör blokerlerle narkotiklerin kardiyak etkileri (negatif inotropi) özellikle göz önünde tutulmalıdır. Beta-blokerler ameliyatlardan önce bile mümkün olduğunca kesilmemelidir. Yorgunluk hallerinde ve özellikle ilaçla birlikte alkol alındığında hastaların reaksiyon yeteneği azalacağından taşıt kullanan hastalar uyarılmalıdır. Hayvan deneylerinde embriyotoksik ve teratojenik bir etki görülmemesine rağmen, gebeliğin ilk 3 ayında kullanılmamalıdır.

PRENT Tablet Yan Etkileri:

Bugüne kadar ağır denebilecek nitelikte bir yan etki bildirilmemiş olmasına rağmen, ara sıra kan basıncının düşmesi, bradikardi, gastrointestinal bozukluklar, depresyon halleri, yorgunluk ve bronkospazm gözlenmiştir.

PRENT Tablet İlaç Etkileşimleri:

İnsülin ve diğer antidiyabetik ajanların hipoglisemik etkileri hafifçe potansiyelize olabilir. Asebutololun negatif inotropik etkisi anestezi sırasında gözönünde tutulmalıdır. Asebutolol, bazı kalsiyum antagonistleri (örn. verapamil) veya diğer antiaritmik maddeler ile beraber ve hemen sonrasında verilmemelidir. Kardiyojenik şok riskinden ötürü, asebutolol tedavisi sırasında i.v. verapamil verilmemelidir. Birlikte kullanıldığında diğer antihipertansiflerin etkisinin potansiyelize olacağı unutulmamalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Arka Kol Hareketleri Bacak Hareketleri Bel Hareketleri Göğüs Hareketleri Karın Hareketletri Omuz Hareketleri Pazı Hareketleri Sırt Hareketleri Vücut Geliştirme Programı
En Çok Yapılan Profesyonel Fitness Programları

En Çok Çalışılan Profesyonel Fitness Programları Haftalık Çalışma Ağırlı Programı 1. PROGRAM (Pazartesi)...

Yeni başlayanlar için full body antrenman programı

Bu full vücut geliştirme ve fitness antrenman programı, vücut geliştirmeye yani...

Incline Bench Two Dumbbell Row

Incline Bench Two Dumbbell Row Nasıl Yapılır? Nereyi Çalıştırır? Kaç Tekrar Yapılır? Incline...

bacak ve basen hareketleri Esneme Hareketleri Göğüs Egzersizleri Kardiyo Hareketleri
En Çok Yapılan Profesyonel Fitness Programları
Lying V-Crunch Nasıl Yapılır? – Nereyi Çalıştırır?
Standing Single Leg Curl Machine Nasıl Yapılır?
Bilek Güreşi Videoları Bodybuilding videoları Film Fitness Müzikleri Fitness Videoları Motivasyon Müzikleri Müzik Videoları Plates Videoları
Incline Bench Two Dumbbell Row
Standing Dumbbell Biceps Curl Nasıl Yapılır?
PEC DECK FLYING – BUTTERFLY MACHINE