İlaç Rehberi

TENSINOR Tablet A. İbrahim

TENSINOR Tablet A. İbrahim

Etken Madde(ler):
Atenolol

Piyasa Şekilleri:
100 mg: 28 tablet, 50 mg: 28 tabletlik blister ambalajlarda.

TENSINOR Tablet Kullanım Şekli:

Günlük doz tek doz halinde 50 mg veya 100 mg’dır.

TENSINOR Tablet Endikasyonları:

Beta-adrenerjik reseptör blokeri ve antihipertansif etkilidir. Hipertansiyonun kontrolünde, tek başına veya diğer antihipertansif ilaçlarla birlikte özellikle tiazid tipi bir diüretikle birlikte verilebilir. Ay-rıca, koroner ateroskleroza bağlı angina pektorisin uzun süreli kontrolünde endikedir.

TENSINOR Tablet Kontrendikasyonları:

Sinüs bradikardisi, 1. dereceden büyük kalp bloğu, kardiyojenik şok ve belirgin kalp yetersizliğinde kullanılmamalıdır.

TENSINOR Tablet Uyarılar:

Konjestif kalp yetersizliği olan hastalarda, dolaşım fonksiyonunu destekleyici sempatik stimülasyon gereklidir. Beta-blokaj miyokardın kontraktilitesini bastırarak kalp yetersizliğini ağırlaştırabilir. Kalp yetersizliği olup, dijital ve diüretikle kontrol edilen hipertansif hastalarda atenolol dikkatle kullanılmalıdır. Hem dijital hem atenolol AV iletimi yavaşlatır. Kalp yetersizliği olmayan hastalarda Beta-blokerlerle miyokard sürekli baskı altında tutulursa, bir süre sonra kalp yetersizliği ortaya çıkabilir. Bu durumda ilk belirtiler ortaya çıktığında hasta hemen dijitalize edilmeli ve/veya diüretik uygulanmalıdır. Kalp yetersizliği her şeye rağmen devam ederse atenolol tedavisi kesilmelidir. Atenolol tedavisi birdenbire kesilmemeli ve hasta bu konuda uyarılmalıdır. Tedavi kesileceği zaman, hastaların fiziksel aktivitelerini azaltmaları önerilmelidir. Eğer angina şiddetlenirse veya akut koroner yetersizlik gelişirse, geçici de olsa atenolol tedavisine tekrar başlanmalıdır. Başka antihipertansif ilaç alamayan bronkospastik hastalarda atenolol tedbirle kullanılabilir. Tedaviye başlandığında hazırda bir bronkodilatör bulundurulmalıdır. Ameliyat olacak hastalarda atenolol 48 saat önceden kesilmelidir. Eğer tedaviyi durdurmak mümkün değilse ve miyokardı baskı altına alan anestetik ajanlar kullanılacaksa dikkatli olunmalıdır. Vagal dominans meydana gelirse atropin (1-2 mg i.v.) zerk edilmelidir. Beta-adrenerjik blokaj hipertiroidinin bazı klinik belirtilerini (örn. taşikardi) maskeleyebilir. Beta-blokajın ani olarak kaldırılması, tiroid fırtınası oluşturabilir. Gebelerde yeterli klinik çalışma bulunmamaktadır. İlacın yararı, fetüs üzerinde olası bir riskten daha ağır basıyorsa atenolol gebelerde kullanılabilir. Anne sütüne geçtiğinden emziren annelere verilmemelidir. Çocuklar üzerindeki etkisi ve güvenilirliği belirlenmemiştir.

TENSINOR Tablet Yan Etkileri:

Çoğu hafif ve geçici nitelikte olmak üzere bradikardi, kalp yetmezliği, kalp bloku, ventriküler taşikardi, ekstremitelerde soğukluk, postural hipotansiyon, bacak ağrısı, baş dönmesi, başta boşluk hissi, yorgunluk hali, letarji, uyku hali, depresyon, diyare, bulantı, dispne, raller, deri döküntüleri, gözde kuruluk gibi yan etkiler görülebilir.

TENSINOR Tablet İlaç Etkileşimleri:

Rezerpin gibi katekolaminleri boşaltan ilaçlarla bir Beta-bloker verilirse aditif etki ortaya çıkabilir. Sonuç olarak baş dönmesi, senkop veya postural hipotansiyon görülebilir. Beta-bloker ile klonidini birlikte kullananlarda, tedaviyi kesmek gerektiğinde, klonidinin yavaş yavaş kesilmesinden birkaç gün önce, Beta-bloker tedavisi kesilmelidir. Ca+ kanal blokerleri (verapamil ve diltiazem) ile birlikte kullanıldığnıda bradikardi, ileti bozuklukları ya da kalp yetersizliği gelişebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Arka Kol Hareketleri Bacak Hareketleri Bel Hareketleri Göğüs Hareketleri Karın Hareketletri Omuz Hareketleri Pazı Hareketleri Sırt Hareketleri Vücut Geliştirme Programı
En Çok Yapılan Profesyonel Fitness Programları

En Çok Çalışılan Profesyonel Fitness Programları Haftalık Çalışma Ağırlı Programı 1. PROGRAM (Pazartesi)...

Yeni başlayanlar için full body antrenman programı

Bu full vücut geliştirme ve fitness antrenman programı, vücut geliştirmeye yani...

Incline Bench Two Dumbbell Row

Incline Bench Two Dumbbell Row Nasıl Yapılır? Nereyi Çalıştırır? Kaç Tekrar Yapılır? Incline...

bacak ve basen hareketleri Esneme Hareketleri Göğüs Egzersizleri Kardiyo Hareketleri
En Çok Yapılan Profesyonel Fitness Programları
Lying V-Crunch Nasıl Yapılır? – Nereyi Çalıştırır?
Standing Single Leg Curl Machine Nasıl Yapılır?
Bilek Güreşi Videoları Bodybuilding videoları Film Fitness Müzikleri Fitness Videoları Motivasyon Müzikleri Müzik Videoları Plates Videoları
Incline Bench Two Dumbbell Row
Standing Dumbbell Biceps Curl Nasıl Yapılır?
PEC DECK FLYING – BUTTERFLY MACHINE