Body buildingMotivasyon MüzikleriSağlıkı BeslenmeVücut geliştirme Hareketleri

Vücut geliştirirken kalp sağlığına dikkat

Vücut geliştirirken kalp sağlığına dikkatVücut geliştirirken kalp sağlığına dikkat

Vücut geliştirirken kalp sağlığına dikkat; Özellikle gençlerin iyi vücuda sahip olmak için gittikleri spor merkezlerinde bilinçsizce kullandıkları ilaç ve protein tozlarınınkalp hastalıklarına ve kansere neden olabileceği öne sürüldü.

Ege Üniversite (EÜ) Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çetin İşleğen, spor yaptıkları salonda vücudunu çabuk geliştirmek isteyen ya da yanındaki sporcu kadar çalıştığı halde vücudu gelişmeyen kişilerin salonda satılan protein ya da “doping” denilen anabolik steroidlerden kullandığını söyledi.

Bu maddeler de damarların tıkayarak, kalp hastalıklarına ve kansere neden olabiliyor” diyene işleğen, anabolik stereoidin erkeklerde testosteron hormonuyla doğal olarak salgılanan bir madde olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Bu maddeleri kullanılarak dışarıdan suni yolla erkeklik hormonu alındığında vücutta testosteronla doğal hormon salgılanması duruyor. Bu durunca bir süre sonra ‘libido’ dediğimiz cinsel güç de azalıyor. Kadınlar bu maddeleri kullandığında ise bu erkek hormonu olduğundan kadınlarda erkeksi durumlar ortaya çıkıyor. Kadınlarda erkeksi bir surat, bıyıklar ve kadınsı duygularda gerilemeler gibi durumlarla karşılaşılıyor. Bunları eski olimpiyatlarda hep görüyorduk sahada erkek gibi duran erkek gibi tiplerde bir sürü yarışmacılarla karşılaştık.”

İşleğen, sağlık açısından anabolik streoidlerin çok büyük zararları olduğunu ifade ederek, “Bu maddeleri hemen bırakırsanız zararlarından kurtulursunuz ancak ısrarcı olup kullanmaya devam ederseniz çok ciddi tehlikeleri var. Bu yüzden ölen bir sürü olimpiyat sporcusu var. Kamuoyunda pek yansımıyor ama birçok vücut geliştirme sporcusu bu yüzden öldü. Artık bu iş body yapanlar için zıvanadan çıktı” dedi.

Gençler özellikle bu tuzağa daha fazla düşüyor” diyen İşleğen, gençlerin spora yönelmeden önce uzmanlara danışması gerektiğini söyledi.

 Protein desteği

İşleğen, vücut geliştirirken alınan protein desteğiyle ilgili, “Protein kullanımı genelde çok zararlı görülmüyor ancak internette satılan birçok protein adı altında içine steroid maddesi, testosteron hormonu katılmış maddeler satıyorlar. Siz bunları protein diye alıyorsunuz ama içinden zararlı doping maddesi çıkıyor. Protein ancak ve ancak zorunluluk durumlarında kullanılmalı, zorunluluk dışında kullanılırsa zarar elbette. Bunun için bir spor hekimine danışarak eczanede satılan proteinler kullanılmalı” diye konuştu.

Proteini sadece zorunluluk durumlarında tavsiye ettikleri vurgulayan İşleğen,”Okulda eğitim gören, 14-15 yaşında, haftada 5-6 antrenman yapmak zorunda olan ve yeterli derecede beslenemeyen, gelecek vadeden genç bir sporcu için aşırıya kaçmamak şartıyla protein ve vitamin takviyesi yapabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Sporcularda ani ölümleri

İşleğen, sporcuların ani  olan ölümlerinin insanları spordan soğuttuğunu ve steroid kullanımının da bu ani ölümlerin nedenlerinden biri olduğunu savunarak, “Bizim sporcularımız gerektiği zaman gerektiği gibi muayene olmuyorlar. Antrenman anında baş dönmesi, bayılma ve çarpıntı şikayetleri varsa ya da böyle bir durum sporcunun ailesi veya antrenörü tarafından hissedildiği zaman hemen sporcu kardiyoloğa yönlendirilmeli. Çünkü baş dönmesi, bayılma ve çarpıntı bu üçü çok önemli” şeklinde konuştu.

30 yaşın üzerindeki sporcularda, spora uzun bir ara verdikten sonra tekrar spora başlamalarının çok tehlikeli olduğuna dikkati çeken İşleğen, “Özellikle 30-40 yaşına kadar futbol oynamış birisi futbolu bıraktıktan 10 yıl sonra arkadaşlarının ‘hadi gel halı sahaya’ demesi üzerine tekrar orada oynaması çok tehlikeli. Çünkü basketbol ve futbol gibi branşlar insanı zorlayan kalp atımımızı maksimum seviyede kullandığımız sporlar. Eğer tıkanıklık gibi şikayetlerimiz varsa orada birçok ölüm gerçekleşebilir” dedi.

 Gençlere tavsiyeler verdi

Genç bir insanın iyi bir vücuda sahip olmasının en iyi yolunun spor yapmaktan geçtiğini söyleyen Çetin İşleğen, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ancak bu doğru çalışarak yapılmalı. İyi besleniyorlarsa herhangi bir ilaç ya da herhangi bir ek madde kullanmalarına gerek yok. Gençler salona gittiklerinde salon sahipleri veya oradaki insanları yönlendirmesinden ziyade bu işin uzmanı olan kişilere danışsınlar. Bize gelip danışırlarsa biz de spor hekimi olarak onlara hem nasıl spor yapmaları gerektiğini hem de neleri kullanıp neleri kullanmamaları gerektiğini söyleriz.”

AA

kaynak trthaber.com

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Arka Kol Hareketleri Bacak Hareketleri Bel Hareketleri Göğüs Hareketleri Karın Hareketletri Omuz Hareketleri Pazı Hareketleri Sırt Hareketleri Vücut Geliştirme Programı
En Çok Yapılan Profesyonel Fitness Programları

En Çok Çalışılan Profesyonel Fitness Programları Haftalık Çalışma Ağırlı Programı 1. PROGRAM (Pazartesi)...

Yeni başlayanlar için full body antrenman programı

Bu full vücut geliştirme ve fitness antrenman programı, vücut geliştirmeye yani...

Incline Bench Two Dumbbell Row

Incline Bench Two Dumbbell Row Nasıl Yapılır? Nereyi Çalıştırır? Kaç Tekrar Yapılır? Incline...

bacak ve basen hareketleri Esneme Hareketleri Göğüs Egzersizleri Kardiyo Hareketleri
En Çok Yapılan Profesyonel Fitness Programları
Lying V-Crunch Nasıl Yapılır? – Nereyi Çalıştırır?
Standing Single Leg Curl Machine Nasıl Yapılır?
Bilek Güreşi Videoları Bodybuilding videoları Film Fitness Müzikleri Fitness Videoları Motivasyon Müzikleri Müzik Videoları Plates Videoları
Incline Bench Two Dumbbell Row
Standing Dumbbell Biceps Curl Nasıl Yapılır?
PEC DECK FLYING – BUTTERFLY MACHINE