İlaç Rehberi

XATRAL XL Denetimli Salım Tableti

XATRAL XL Denetimli Salım Tableti

Etken Madde(ler):
Alfuzosin HCI 10 mg

Piyasa Şekilleri:
30 denetimli salım tabletilik blister ambalajlarda.

XATRAL XL Denetimli Salım Tableti Kullanım Şekli:

Önerilen doz günlük doz, akşam yemeğinden hemen sonra alınacak 10 mg’lık 1 tablettir. Tabletler bütün olarak alınmalıdır.

XATRAL XL Denetimli Salım Tableti Endikasyonları:

Postsinaptik alfa adrenoseptörlerin selektif antagonistidir. Antihipertansif etkiye sahiptir. Benign prostat hiperplazisinin (BPH) belirli fonksiyonel semptomlarının tedavisinde özellikle; ameliyatın hangi nedenle olursa olsun ertelendiği vakalarda ve özellikle yaşlı hastalardaki, adenom semptomlarının şiddetlendiği ataklarda endikedir.

XATRAL XL Denetimli Salım Tableti Kontrendikasyonları:

Etken maddeye karşı aşırı duyarlılık, anamnezde ortostatik hipotansiyon mevcut olması ve diğer alfa blokerlerle birlikte kullanım durumunda kontrendikedir.

Uyarılar:
Doz çok yüksek olduğunda veya hipertansif hastalarda, uygulamayı izleyen saatlerde ortostatik hipotansiyon gelişebilir ve bundan önce baş dönmesi, bitkinlik ve terleme gibi uyarı semptomları görülebilir. Bu durumda hasta, semptomlar tamamen kayboluncaya kadar yatırılmalıdır. Bu etkiler geçicidir ve dozun azaltılmasından sonra tedaviye devam edilmesini genellikle engellemez. Hastalar, bu gibi olayların görülebilme olasılığı konusunda uyarılmalıdır.

XATRAL XL Denetimli Salım Tableti Yan Etkileri:

Alfuzosin kullanan hastalarda en sık gözlemlenen yan etkiler: Gastrointestinal bozukluklar (bulantı, mide ağrısı, ishal), baş dönmesi, göz kararması veya baygınlık hissi, daha seyrek olarakta ağız kuruması, taşikardi, göğüs ağrısı, uyuşukluk, deride kızarma gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:
Kalsiyum antagonistleriyle birlikte kullanım: Şiddetli hipotansiyona yol açabildiğinden böyle bir kombinasyon kullanılmamalıdır. Kullanımla ilgili özel önlemler:- Alfa-blokerlere karşı aşırı duyarlığı olanlar- Alfuzosin antihipertansif etkiye sahip olduğundan, antihipertansif ilaç kullanmakta olan hastalara dikkatle verilmelidir. İlaç, koroner hastalarında tek başına kullanılmamalıdır; koroner yetmezliğe yönelik spesifik tedaviye devam edilmelidir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Arka Kol Hareketleri Bacak Hareketleri Bel Hareketleri Göğüs Hareketleri Karın Hareketletri Omuz Hareketleri Pazı Hareketleri Sırt Hareketleri Vücut Geliştirme Programı
En Çok Yapılan Profesyonel Fitness Programları

En Çok Çalışılan Profesyonel Fitness Programları Haftalık Çalışma Ağırlı Programı 1. PROGRAM (Pazartesi)...

Yeni başlayanlar için full body antrenman programı

Bu full vücut geliştirme ve fitness antrenman programı, vücut geliştirmeye yani...

Incline Bench Two Dumbbell Row

Incline Bench Two Dumbbell Row Nasıl Yapılır? Nereyi Çalıştırır? Kaç Tekrar Yapılır? Incline...

bacak ve basen hareketleri Esneme Hareketleri Göğüs Egzersizleri Kardiyo Hareketleri
En Çok Yapılan Profesyonel Fitness Programları
Lying V-Crunch Nasıl Yapılır? – Nereyi Çalıştırır?
Standing Single Leg Curl Machine Nasıl Yapılır?
Bilek Güreşi Videoları Bodybuilding videoları Film Fitness Müzikleri Fitness Videoları Motivasyon Müzikleri Müzik Videoları Plates Videoları
Incline Bench Two Dumbbell Row
Standing Dumbbell Biceps Curl Nasıl Yapılır?
PEC DECK FLYING – BUTTERFLY MACHINE